Olimpijske igre: Pregled dogodkov v ponedeljek

Tokio 2020

Pregled dogodkov na olimpijskih igrah v Tokiu v ponedeljek, 26. 7.

SLALOM NA DIVJIH VODAH – Slovenija ima olimpijskega prvaka. To je postal Benjamin Savšek, ki je v slalomu na divjih vodah kanuistov povsem deklasiral konkurenco za tretjo olimpijsko medaljo za slovensko ekipo v kajaku in kanuju v zgodovini olimpijskih nastopov slovenskih divjevodašev ter prvo zlato. Kanuist Benjamin Savšek je pri 34 letih svoji izjemni karieri postavil zlato piko na i. Po naslovu svetovnega in evropskega prvaka je v Tokiu osvojil še zlato olimpijsko medaljo. Zmagal je na veličasten način, saj je konkurente ugnal za več kot tri sekunde. Savšek je Sloveniji priveslal drugo kolajno na OI v Tokiu po bronu Tadeja Pogačarja v cestnem kolesarstvu.

KOŠARKA – Slovenski košarkarji so navdušili navijače že ob prvem olimpijskem nastopu in odlični predstavi zvezdnika Luke Dončića visoko premagali Argentino s 118:100. Slovenski as je v prvem polčasu dosegel polovico vseh točk Slovenije, 31, dvoboj pa je končal pri 48 točkah. Tako je le za sedem točk zgrešil rekord olimpijskih iger, ki ga je leta 1988 proti Španiji postavil brazilski ostrostrelec Oscar Schmidt, a z opombo, da Dončić zadnjih pet minut sploh ni več stopil na igrišče. V “slovenski” skupini je drugo tekmo dobila favorizirana Španija. Gostitelje Japonce so Španci premagali z 88:77. V tej skupini bosta naslednji tekmi 29. julija, ko bo Slovenija igrala z Japonsko, Španija pa z Argentino.

PLAVANJE – Slovenska plavalka Janja Šegel je zgrešila olimpijski polfinale na 200 m prosto za vsega pet stotink sekunde. Z izidom 1:58,38 je izenačila lasten osebni rekord iz leta 2016 in zasedla končno 17. mesto. Z 1:55,28 je bila najhitrejša ameriška zvezdnica Katie Ledecky. Katji Fain se je ponesrečil olimpijski nastop na 1500 m prosto, ki ga je v olimpijskem bazenu v Tokiu končala na 30. mestu.

JUDO – Slovenska judoistka Kaja Kajzer je v kategoriji do 57 kg izgubila borbo za bron. Po podaljšku je bila po zaslugi vazarija boljša Kanadčanka Jessica Klimkait, svetovna prvakinja iz Budimpešte 2021. Kajzerjeva je tekmovanje sklenila na petem mestu. To je zaenkrat najboljša slovenska judoistična uvrstitev teh iger. Adrian Gomboc je v nedeljo v moški kategoriji do 66 kg osvojil sedmo mesto. V ženski kategoriji do 57 kg je naslov olimpijske prvakinje šel na Kosovo. Zlato je osvojila Nora Gjakov.

NAMIZNI TENIS – Najuspešnejši slovenski namiznoteniški igralec Darko Jorgić se je uspešno prebil v osmino finala olimpijskega turnirja v Tokiu. Potem ko je premagal Britanca Liama Pitchforda, 15. igralca sveta. Naslednja tekma ga čaka že v torek, njegov tekmec bo Japonec Tomokazu Harimoto. Že prej je bil v drugem krogu uspešen drugi slovenski predstavnik na namiznoteniškem turnirju Bojan Tokić, ki je s 4:0 premagal Hrvata Tomislava Pucarja. V naslednjem krogu ga čaka četrtopostavljeni nosilec iz Brazilije Hugo Calderano.

JADRANJE – Mariborski jadralec Žan Luka Zelko je na regatnem polju v Kamakuri pri Enoshimi po drugi regati v razredu laser med 35 tekmovalci nazadoval na 16. mesto. Zelko je v naslednji regati na 23. mestu zaostal 2:53 minute. Tina Mrak in Veronika Macarol bosta tekmovanja v razredu 470 začeli v sredo.

TENIS – Teniška igralka Naomi Osaka se je zanesljivo prebila v osmino finala domačega olimpijskega turnirja v Tokiu. V drugem krogu je premagala Švicarko Viktorijo Golubic. Prav tako je bil v moškem delu turnirja uspešen prvi igralec sveta, Srb Novak Đoković. Izpadli sta Belorusinja Arina Sabalenka in Poljakinja Iga Swiatek.

NAMIZNI TENIS – Japonca Jun Mizutani in Mima Ito sta poskrbela za prvo zlato medaljo za državo prirediteljico iger v namiznem tenisu. V konkurenci mešanih dvojic sta v finalu premagala Kitajsko navezo Xu Xin/Liu Shiwen, ki sta sicer aktualna svetovna prvaka. Tekmovanje v mešanih dvojicah je sicer letos v Tokiu doživelo olimpijsko premiero. Za kitajske namiznoteniške igralce je bil poraz eden redkih v zgodovini iger. Japonska zmaga v namiznem tenisu je namreč šele prva za igralce, ki ne prihajajo iz Kitajske po uspehu Korejca Ryu Seung-mina leta 2004 v Atenah.

TAEKWONDO – Hrvaška taekwondoistka Matea Jelić je osvojila zlato medaljo v kategoriji do 67 kilogramov. Srebro je osvojila Britanka Lauren Williams, bronasti medalji pa sta dobili Ruth Gbagbi iz Slonokoščene obale in Egipčanka Hedaya Wahba. Z zlato medaljo je poskrbela za doslej največji uspeh te športne panoge na Hrvaškem, svoji državi pa je priborila skupno že 12. zlato medaljo na poletnih olimpijskih igrah.

GIMNASTIKA – Svetovni in evropski prvak v športni gimnastiki Nikita Nagornij je na olimpijskih igrah v Tokiu popeljal ruske telovadce do tako želenega naslova prvakov na ekipni tekmi. Rusi, ki nastopajo pod nevtralnimi simboli, so zmagali z 262,5 točke, srebro so osvojili branilci naslova iz Rio de Janeira 2016, Japonci, ki so zbrali 262,397 točke. Bronasto kolajno so v športnem centru Ariake osvojili ekipni olimpijski prvaki iz Pekinga 2008 in Londona 2012, Kitajci z 261,894 točke. Rusi so se ekipnega zlata na OI nazadnje veselili leta 1996 v Atlanti.